SMAJ36CA-13
Mfr.Part #
SMAJ36CA-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Number of Pins :
2
Power Dissipation :
400W
ECCN Code :
EAR99
Max Surge Current :
40A
Reverse Breakdown Voltage :
40V
Breakdown Voltage :
40V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Bidirectional
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Direction :
Bidirectional
Forward Voltage :
3.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Tin
Height :
2.4mm
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Leakage Current :
5μA
Power Line Protection :
No
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
400W
Max Breakdown Voltage :
44.2V
Pin Count :
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Type :
Zener
Published :
Capacitance :
190pF
Voltage - Rated DC :
36V
Element Configuration :
Single
Length :
4.6mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
36V
Peak Pulse Power :
400W
Terminal Form :
C BEND
Working Voltage :
36V
Lead Free :
Lead Free
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Max Output Current :
6.9A
Width :
2.92mm
Test Current :
1mA
Power Rating :
400W
Number of Channels :
1
Base Part Number :
SMAJ36
Peak Pulse Current :
6.9A
Mount :
Surface Mount
Clamping Voltage :
58.1V