SMAJ33A-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMAJ33A-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Reverse Breakdown Voltage :
36.7V
Power Rating :
400W
Breakdown Voltage :
36.7V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
33V
Operating Supply Voltage :
33V
Termination :
SMD/SMT
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Width :
2.92mm
Base Part Number :
SMAJ33
Length :
4.6mm
Leakage Current :
5μA
Number of Pins :
2
Max Power Dissipation :
400W
Lead Free :
Contains Lead
Pin Count :
2
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Peak Pulse Current :
7.5A
Terminal Form :
C BEND
Clamping Voltage :
53.3V
Published :
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Test Current :
1mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
Zener
Polarity :
Unidirectional
Reverse Standoff Voltage :
33V
JESD-609 Code :
e0
Peak Pulse Power :
400W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Configuration :
Single
Number of Terminations :
Height :
2.3mm
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
33V
Max Surge Current :
7.5A