SMAJ30C-E3/5A
Mfr.Part #
SMAJ30C-E3/5A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Number of Bidirectional Channels :
1
Peak Pulse Current :
7.5A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
33.3V
Series :
TransZorb®
Reverse Breakdown Voltage :
33.3V
Clamping Voltage :
53.5V
Type :
Zener
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
1μA
Operating Supply Voltage :
30V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
400W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Channels :
Published :
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Min Operating Temperature :
-55°C
Reverse Standoff Voltage :
30V
Bidirectional Channels :
Max Surge Current :
7.5A
Number of Pins :
2
Breakdown Voltage :
33.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
150°C
Polarity :
Bidirectional
Peak Pulse Power :
400W
Base Part Number :
SMAJ
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Composition :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
Test Current :
1mA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.5A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
30V