SMAJ22CA-M3/61
Mfr.Part #
SMAJ22CA-M3/61
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Bidirectional Channels :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power - Peak Pulse :
400W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Form :
C BEND
Voltage - Breakdown (Min) :
24.4V
Peak Pulse Power :
400W
Published :
JESD-609 Code :
e3
Series :
TransZorb®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
40 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Direction :
Bidirectional
Breakdown Voltage :
25.65V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Clamping Voltage :
35.5V
DO-214AC, SMA
Mount :
Surface Mount
Test Current :
1mA
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Pin Count :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Reverse Standoff Voltage :
22V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Type :
Zener
Pbfree Code :
yes
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Current :
11.3A