SMAJ22AHE3/5A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMAJ22AHE3/5A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Breakdown Voltage :
24.4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
Number of Pins :
2
Test Current :
1mA
Leakage Current :
1μA
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Operating Supply Voltage :
22V
Number of Elements :
1
Clamping Voltage :
35.5V
Published :
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Current :
11.3A
Reverse Standoff Voltage :
22V
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Terminal Form :
C BEND
Applications :
Automotive
Unidirectional Channels :
1
Element Configuration :
Single
Breakdown Voltage :
24.4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Power :
400W
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
40 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Max Surge Current :
11.3A
Direction :
Unidirectional
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
40A
Max Power Dissipation :
400W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
35.5V