SMAJ22A-QH
Mfr.Part #
SMAJ22A-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
22V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
22V
Base Part Number :
SMAJ22
Type :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.3A
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMAJ
Number of Terminations :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
24.4V
Terminal Form :
C BEND
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
400W
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
35.5V