SMAJ20CAE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMAJ20CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Finish :
PURE MATTE TIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
Test Current :
1mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material :
Brass
Peak Pulse Current :
15.4A
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Element Configuration :
Single
Pin Count :
2
Power - Peak Pulse :
500W
Terminal Position :
Dual
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
C BEND
Power Dissipation-Max :
1W
Factory Lead Time :
14 Weeks
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
SMAJ20
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Bidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Direction :
Bidirectional
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Clamping Voltage :
32.4V
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
20V
Termination :
Wire Wrap
Peak Pulse Power :
500W