SMAJ20AHE3/61
Mfr.Part #
SMAJ20AHE3/61
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
SMAJ
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Surface Mount :
yes
Published :
Type :
Zener
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Current :
1mA
Lead Free :
Lead Free
1
Peak Pulse Power :
400W
C BEND
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
32.4V
Breakdown Voltage :
22.2V
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.4V
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Unidirectional Channels :
Tape and Reel (TR)
Reverse Standoff Voltage :
20V
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Pins :
2
Operating Supply Voltage :
20V
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
40A
Factory Lead Time :
40 Weeks
Number of Unidirectional Channels :
Mounting Type :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Direction :
Unidirectional
Peak Pulse Current :
12.3A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Surge Current :
12.3A