SMAJ200CAQ-13-F
Mfr.Part #
SMAJ200CAQ-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 200VWM 324VC SMA
Manufacturer :
Diodes Incorporated
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.2A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
324V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Polarity :
Bidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Voltage - Breakdown (Min) :
224V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Number of Terminations :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Terminal Form :
C BEND
Power - Peak Pulse :
400W
Power Dissipation-Max :
1W
Configuration :
Single
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
200V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bidirectional Channels :
SILICON
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
200V