SMAJ18HE3/61
Mfr.Part #
SMAJ18HE3/61
Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO214AC
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Unidirectional Channels :
Surface Mount
Published :
Peak Pulse Current :
12.4A
Number of Channels :
Power - Peak Pulse :
400W
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Peak Pulse Power :
400W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Applications :
Automotive
Base Part Number :
SMAJ
Termination :
SMD/SMT
Clamping Voltage :
32.2V
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
Unidirectional Channels :
Breakdown Voltage :
20V
Operating Supply Voltage :
18V
Max Surge Current :
12.4A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.2V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12.4A
Reverse Standoff Voltage :
18V