SMAJ18-E3/61
Mfr.Part #
SMAJ18-E3/61
Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO214AC
Product Category :
Polarity :
Unidirectional
Test Current :
1mA
Voltage - Rated DC :
18V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Unidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
18V
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Supply Voltage :
18V
Peak Pulse Current :
12.4A
Width :
2.79mm
Breakdown Voltage :
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.2V
Number of Channels :
1
Base Part Number :
SMAJ
Height :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Rating :
400W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Composition :
Zener
Length :
5.28mm
Reverse Breakdown Voltage :
20V
Clamping Voltage :
32.2V
Published :
Voltage :
18V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12.4A
Number of Elements :
Zener
Max Surge Current :
12.4A
Lead Free :
Lead Free
Power - Peak Pulse :
400W
Current :
124A
Termination :
SMD/SMT
Series :
TransZorb®
Peak Pulse Power :
400W
Unidirectional Channels :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
1μA
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Package / Case :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
SMAJ18-E3/61
Introducing Vishay SMAJ18-E3/61 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Base Part Number:SMAJ, Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, Voltage:18V, Type:Zener, Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:DO-214AC, SMA, SMAJ18-E3/61 pinout, SMAJ18-E3/61 datasheet PDF, SMAJ18-E3/61 amp .Beyond Vishay SMAJ18-E3/61 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.