SMAJ17A-Q
Mfr.Part #
SMAJ17A-Q
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
27.6V
Type :
Zener
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
17V
Polarity :
Unidirectional
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMAJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Configuration :
Single
Power Line Protection :
No
Base Part Number :
SMAJ17
Applications :
Automotive
Terminal Form :
C BEND
Additional Feature :
PRSM-MIN
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
14.5A
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power - Peak Pulse :
400W
Voltage - Breakdown (Min) :
18.9V