SMAJ170CAHM3/H
Mfr.Part #
SMAJ170CAHM3/H
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
400W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.09A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Power Line Protection :
No
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V
Applications :
Automotive, Telecom
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bidirectional Channels :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
275V