SMAJ170CA-M3/61
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMAJ170CA-M3/61
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
40 Weeks
Power Dissipation-Max :
400W
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Element Configuration :
Single
Direction :
Bidirectional
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Pulse Current :
1.09A
Test Current :
1mA
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Reverse Standoff Voltage :
170V
Number of Elements :
1
Pin Count :
2
Terminal Form :
C BEND
Diode Element Material :
SILICON
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Peak Pulse Power :
300W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mount :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Breakdown Voltage :
199V
Clamping Voltage :
275V
Power - Peak Pulse :
300W