SMAJ16CA-QH
Mfr.Part #
SMAJ16CA-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMA
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Surface Mount :
yes
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Base Part Number :
SMAJ16
1 (Unlimited)
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
15.3A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Configuration :
Single
Number of Elements :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Polarity :
Bidirectional
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
JESD-609 Code :
e3
Bidirectional Channels :
No
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Power - Peak Pulse :
400W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
Terminal Form :
C BEND
Additional Feature :
PRSM-MIN
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMAJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V