SMAJ160CA R3G
Mfr.Part #
SMAJ160CA R3G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V
Tape and Reel (TR)
Bidirectional Channels :
Power - Peak Pulse :
400W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.2A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
SMAJ
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ