SMAJ160A-13
Mfr.Part #
SMAJ160A-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMA
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Mount :
Surface Mount
Reverse Breakdown Voltage :
178V
Leakage Current :
5μA
Test Current :
1mA
Clamping Voltage :
259V
Height :
2.3mm
Pbfree Code :
No
Max Surge Current :
40A
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Max Power Dissipation :
400W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
4.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
1.5A
Factory Lead Time :
7 Weeks
Surface Mount
Number of Unidirectional Channels :
No
Pin Count :
2
Published :
Working Voltage :
160V
Width :
2.92mm
Number of Pins :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Max Breakdown Voltage :
197V
DO-214AC, SMA
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
160V
Direction :
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
400W
Termination :
SMD/SMT
Reverse Standoff Voltage :
160V
Number of Terminations :
Power Rating :
400W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
SMAJ
Lead Free :
Lead Free
Element Configuration :
Single
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.5A
Breakdown Voltage :
178V
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation :
400W