SMAJ14CA-13
Mfr.Part #
SMAJ14CA-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMA
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Power Dissipation :
400W
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
No
Direction :
Bidirectional
Test Current :
1mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Power Line Protection :
No
Terminal Form :
C BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
14V
Base Part Number :
SMAJ14
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage :
15.6V
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
17.2A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Breakdown Voltage :
15.6V
Leakage Current :
5μA
Max Breakdown Voltage :
17.2V
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
2
Peak Pulse Power :
400W
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
17.2A
Voltage - Rated DC :
14V
Reverse Standoff Voltage :
14V
Mount :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
23.2V
Max Surge Current :
40A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
400W
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Power Dissipation :
400W
Length :
4.6mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
2.92mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Clamping Voltage :
23.2V
Element Configuration :
Single
Height :
2.3mm