SMAJ130E3/TR13
Mfr.Part #
SMAJ130E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 130VWM 231VC DO214AC
Manufacturer :
Microchip Technology
C BEND
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Power Dissipation-Max :
1W
Clamping Voltage :
231V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Peak Pulse Current :
2.2A
Terminal Finish :
MATTE TIN
Dual
Power - Peak Pulse :
500W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Direction :
Unidirectional
Published :
Unidirectional Channels :
1
Number of Pins :
2
Base Part Number :
SMAJ130
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Type :
Zener
Mount :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
144V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Pin Count :
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Current :
1mA
Peak Pulse Power :
500W
Reverse Standoff Voltage :
130V