SMAJ130C
Mfr.Part #
SMAJ130C
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 130VWM 219.45VC DO214
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Contact Plating :
Tin
Reverse Standoff Voltage :
130V
GENERAL PURPOSE
Power Dissipation :
3.3W
EAR99
Voltage - Rated DC :
130V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Bidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
2
Base Part Number :
SMAJ
Mount :
DO-214AC, SMA
Width :
2.9mm
Termination :
SMD/SMT
Peak Pulse Power :
400W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
2.45mm
Peak Pulse Current :
9A
Terminal Position :
Dual
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Max Surge Current :
1mA
Breakdown Voltage :
144V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Clamping Voltage :
265V
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e3
Test Current :
1mA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
9A 8/20μs
Additional Feature :
MOS COMPATIBLE
Operating Supply Voltage :
130V
Capacitance :
145pF
Reverse Breakdown Voltage :
144V
Series :
SMAJ, TRANSIL™
Length :
4.6mm
Power Rating :
400W
Max Power Dissipation :
400W
Max Reverse Leakage Current :
200nA
Leakage Current :
200nA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
ESD Protection :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Max Breakdown Voltage :
152V