SMAJ12CA-M3/61
Mfr.Part #
SMAJ12CA-M3/61
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Element Configuration :
Single
Package / Case :
DO-214AC, SMA
JESD-609 Code :
e3
Breakdown Voltage :
14V
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Peak Pulse Power :
400W
Mount :
Surface Mount
Type :
Zener
Terminal Form :
C BEND
Bidirectional Channels :
1
Peak Pulse Current :
20.1A
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Direction :
Bidirectional
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
12V
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
40 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
TransZorb®
Power - Peak Pulse :
400W
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Clamping Voltage :
19.9V
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Current :
1mA