SMAJ120CA-M3/61
Mfr.Part #
SMAJ120CA-M3/61
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Single
Diode Element Material :
SILICON
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
TransZorb®
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Power - Peak Pulse :
300W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Reverse Standoff Voltage :
120V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Pulse Power :
300W
Published :
Peak Pulse Current :
1.6A
Pin Count :
2
Factory Lead Time :
40 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
140V
Test Current :
1mA
Voltage - Breakdown (Min) :
133V
Type :
Zener
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Bidirectional Channels :
1
Direction :
Bidirectional
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Clamping Voltage :
193V
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
400W