SMAJ120C
Mfr.Part #
SMAJ120C
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 120VWM 202.65VC DO214
Manufacturer :
Littelfuse
Zener
Number of Channels :
1
Reverse Breakdown Voltage :
133V
Reverse Standoff Voltage :
120V
Test Current :
1mA
Number of Elements :
1
Series :
SMAJ
Operating Supply Voltage :
3.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
400W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Peak Pulse Current :
2A
Terminal Form :
C BEND
Packaging :
Cut Tape (CT)
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
SMAJ12
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Max Surge Current :
40A
Published :
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
193V
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Diode Element Material :
SILICON
Direction :
Bidirectional
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage :
147V