SMAJ120AHE3/5A
Mfr.Part #
SMAJ120AHE3/5A
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
193V
Type :
Zener
Max Surge Current :
1.6A
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Current :
1.6A
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Breakdown Voltage :
133V
Surface Mount :
yes
Clamping Voltage :
193V
Terminal Form :
C BEND
Direction :
Unidirectional
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Unidirectional Channels :
1
Max Power Dissipation :
300W
Factory Lead Time :
40 Weeks
Published :
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
SMAJ
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
Peak Pulse Power :
400W
Pbfree Code :
yes
Element Configuration :
Single
Operating Supply Voltage :
120V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
120V
Test Current :
1mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
40A