SMAJ120AE3/TR13
Mfr.Part #
SMAJ120AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
C BEND
Unidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
193V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
2
Pin Count :
2
Direction :
Unidirectional
Base Part Number :
SMAJ120
Reverse Standoff Voltage :
120V
Mount :
Surface Mount
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Voltage - Breakdown (Min) :
133V
Type :
Zener
Terminal Finish :
MATTE TIN
Test Current :
1mA
Peak Pulse Power :
500W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Power - Peak Pulse :
500W
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Current :
2.6A
Power Dissipation-Max :
1W
Terminal Position :
Dual
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ