SMAJ11CA-M3/5A
Mfr.Part #
SMAJ11CA-M3/5A
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Breakdown Voltage :
12.85V
Clamping Voltage :
18.2V
Peak Pulse Power :
400W
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Reverse Standoff Voltage :
11V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
12.2V
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Direction :
Bidirectional
Power Line Protection :
No
Terminal Form :
C BEND
Peak Pulse Current :
22A
Power - Peak Pulse :
400W
Series :
TransZorb®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Type :
Zener
Number of Elements :
1
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Test Current :
1mA