SMAJ110CAHE3/5A
Mfr.Part #
SMAJ110CAHE3/5A
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
Peak Pulse Current :
1.7A
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Supply Voltage :
110V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
177V
Surface Mount :
yes
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Test Current :
1mA
Terminal Form :
C BEND
Base Part Number :
SMAJ
Number of Pins :
ROHS3 Compliant
Max Surge Current :
1.7A
Peak Pulse Power :
400W
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
40A
Breakdown Voltage :
122V
Applications :
Automotive
Reverse Standoff Voltage :
110V
Factory Lead Time :
40 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Clamping Voltage :
177V
Direction :
Bidirectional
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Pin Count :
2
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Terminations :
Pbfree Code :
yes
Power Line Protection :
No
Max Power Dissipation :
300W