SMAJ10CA-13
Mfr.Part #
SMAJ10CA-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Peak Pulse Power :
400W
Type :
Zener
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Pulse Current :
23.5A
Power Rating :
400W
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
10μA
Element Configuration :
Single
Test Current :
1mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Surge Current :
40A
Max Breakdown Voltage :
12.3V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Form :
C BEND
Reverse Standoff Voltage :
10V
Pin Count :
2
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
23.5A
Length :
4.6mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
No
Direction :
Bidirectional
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
2
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
400W
Reverse Breakdown Voltage :
11.1V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
2.92mm
Power Line Protection :
No
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Base Part Number :
SMAJ10
Published :
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
10V
Breakdown Voltage :
11.1V
Voltage - Rated DC :
10V
Number of Terminations :
Height :
2.1mm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17V
Power Dissipation :
400W
Number of Elements :
Clamping Voltage :
17V