SMAJ100C
Mfr.Part #
SMAJ100C
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 100VWM 170.1VC DO214AC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Termination :
SMD/SMT
Operating Supply Voltage :
3.5V
Peak Pulse Current :
2.5A
Max Surge Current :
40A
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Peak Pulse Power :
400W
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
100V
Published :
Terminal Form :
C BEND
Breakdown Voltage :
123V
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Number of Channels :
1
Base Part Number :
SMAJ10
Polarity :
Bidirectional
Leakage Current :
5μA
Series :
SMAJ
Pin Count :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Clamping Voltage :
162V
Power Line Protection :
No
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Reverse Breakdown Voltage :
111V
Power - Peak Pulse :
400W
Mount :
Test Current :
1mA