SM2615JT27R0
Mfr.Part #
SM2615JT27R0
Description
RES 27 OHM 5% 1W 2615
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.155 3.94mm
Power Rating :
1W
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
1W
Series :
SM
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, PLASTIC, 13 INCH
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.280Lx0.150W 7.10mmx3.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height :
3.9878mm
Resistance :
27Ohm
Datasheets
SM2615JT27R0
Stackpole Electronics, Inc. SM2615JT27R0
FIXED RESISTOR SM Series, Wirewound, 27Ohm, ±5%, -55°C~275°C