SM2615DT1R50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM2615DT1R50
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2615 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 1.5 OHM 0.5% 1W 2615
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PLASTIC, 13 INCH
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.155 3.94mm
Power Rating :
1W
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.280Lx0.150W 7.10mmx3.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
2615 J-Lead
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Factory Lead Time :
28 Weeks
Series :
SM
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
1.5Ohm
Datasheets
SM2615DT1R50
Stackpole Electronics, Inc. SM2615DT1R50
FIXED RESISTOR SM Series, Wirewound, 1.5Ohm, ±0.5%, -55°C~275°C