SM2615FTR576
Mfr.Part #
SM2615FTR576
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2615 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.576 OHM 1% 1W 2615
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.280Lx0.150W 7.10mmx3.80mm
Composition :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Resistance :
576mOhm
Radiation Hardening :
No
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
28 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
3.9878mm
Number of Terminations :
2
Series :
SM
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
2615 J-Lead
Published :
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Packing Method :
TR, PLASTIC, 13 INCH
Power Rating :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.155 3.94mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
SM2615FTR576
Stackpole Electronics, Inc. SM2615FTR576
FIXED RESISTOR SM Series, Wirewound, 576mOhm, ±1%, -55°C~275°C