SM2615FTR137
Mfr.Part #
SM2615FTR137
Description
RES 0.137 OHM 1% 1W 2615
Resistance :
137mOhm
Size / Dimension :
0.280Lx0.150W 7.10mmx3.80mm
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PLASTIC, 13 INCH
Tolerance :
±1%
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
1W
Construction :
Chip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
3.9878mm
Max Power Dissipation :
1W
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.155 3.94mm
Datasheets
SM2615FTR137
Stackpole Electronics, Inc. SM2615FTR137
FIXED RESISTOR SM Series, Wirewound, 137mOhm, ±1%, -55°C~275°C