SM2615FT316R
Mfr.Part #
SM2615FT316R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2615 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 316 OHM 1% 1W 2615
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Mount :
Surface Mount
Resistance :
316Ohm
Construction :
Retangular
Factory Lead Time :
28 Weeks
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height :
3.9878mm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 13 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Composition :
Wirewound
Operating Temperature :
-55°C~275°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.155 3.94mm
Package / Case :
2615 J-Lead
Size / Dimension :
0.280Lx0.150W 7.10mmx3.80mm
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SM
Datasheets
SM2615FT316R
Stackpole Electronics, Inc. SM2615FT316R
FIXED RESISTOR SM Series, Wirewound, 316Ohm, ±1%, -55°C~275°C