SM102036005DE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM102036005DE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 60M OHM 0.5% 1W RADIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
Slim-Mox
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Radial
Size / Dimension :
0.580" L x 0.100" W (14.73mm x 2.54mm)
Package / Case :
Height - Seated (Max) :
0.340" (8.64mm)
Resistance :
60 mOhms
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thick Film
Features :
High Voltage, Non-Inductive
Power (Watts) :
1W
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Datasheets
SM102036005DE
60 MOhms, 1W, Thick Film,