SM102035005JE
Mfr.Part #
SM102035005JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 50M OHM 5% 1W RADIAL
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Series :
Slim-Mox
Voltage - Rated :
5kV
Lead Pitch :
10.16mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Terminal Pitch :
10.16mm
Power Rating :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.580Lx0.100W 14.73mmx2.54mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
11 Weeks
Composition :
Thick Film
Height :
8.636mm
Height Seated (Max) :
0.340 8.64mm
Resistance :
50mOhm
Voltage - Rated DC :
5kV
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
813 μm
Number of Terminations :
2
Feature :
Non-Inductive
Published :
2014
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
SM102035005JE
Ohmite SM102035005JE
Through Hole 50MOhm, Thick Film,