SM-5180R0FE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM-5180R0FE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
8230 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES SMD 180 OHM 1% 4W
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
SM-5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Resistance :
180Ohms
Size / Dimension :
0.820Lx0.295W 20.83mmx7.49mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
SM
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Height :
7.747mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
4W
Power (Watts) :
4W
Tolerance :
±1%
Length :
20.828mm
Max Operating Temperature :
275°C
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Width :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.305 7.75mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Wirewound
Package / Case :
8230 J-Lead
Datasheets
SM-5180R0FE6
Vishay / Dale SM-5180R0FE6
SM Series, Wirewound, 180Ohms, 4W, ±1%, -55°C~275°C