SLW30R-5C7LF
Mfr.Part #
SLW30R-5C7LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN CIC BOTTOM 30POS 1.00MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Contact Material :
Phosphor Bronze
MIL Conformance :
No
Flammability Rating :
UL94 V-0
IEC Conformance :
No
Housing Color :
Black
UL Flammability Code :
94V-0
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Actuator Color :
White
Number of Positions :
30
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length :
36.2mm
Contact Location :
BOTTOM
Mating Cycles :
20
Orientation :
RIGHT ANGLE
Pitch :
0.039 1.00mm
Number of Rows :
1
Depth :
6.8mm
Locking Feature :
Slide Lock
DIN Conformance :
Packaging :
Tray
Series :
SLW-R
Height Above Board :
0.157 4.00mm
Actuator Material :
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Flat Flex Type :
CIC
Contact Finish :
Tin
Current Rating :
1A
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Contact Resistance :
30mOhm
Mixed Contacts :
Voltage - Rated AC :
100V
Cable End Type :
Tapered
Contact Gender :
FEMALE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Total Number of Contacts :
30
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Termination :
Kinked Pin
Insulation Resistance :
500MOhm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Filter Feature :
Datasheets
SLW30R-5C7LF
SLW-R Series CIC Contacts, Bottom Tray 0.039 1.00mm Kinked Pin 30 Positions Through Hole, Right Angle Tin -55°C~85°C