SLW27S-1C7LF
Mfr.Part #
SLW27S-1C7LF
Description
CONN FFC FPC VERT 27POS 1MM PCB
Option :
GENERAL PURPOSE
Height Above Board :
0.217 5.50mm
IEC Conformance :
Current Rating :
1A
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Orientation :
Straight
Factory Lead Time :
11 Weeks
Contact Gender :
FEMALE
Insulation Resistance :
500MOhm
Depth :
4mm
Length :
33.2mm
Mixed Contacts :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
27
Contact Material :
Phosphor Bronze
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
27
Voltage - Rated AC :
100V
Pitch :
0.039 1.00mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Location :
BOTTOM
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Cable End Type :
Straight, Tapered
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Max Voltage Rating (AC) :
100V
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Tray
Additional Feature :
STAGGERED CONFIGURATION
Actuator Material :
Pbfree Code :
yes
20
Filter Feature :
DIN Conformance :
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
SLW-S
Contact Resistance :
30mOhm
Datasheets
SLW27S-1C7LF
SLW-S Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tray 0.039 1.00mm Kinked Pin 27 Positions Through Hole Tin -55°C~85°C