SLW22S-1C7
Mfr.Part #
SLW22S-1C7
Description
CONN FFC FPC VERT 22POS 1MM PCB
Series :
SLW-S
Locking Feature :
Slide Lock
Contact Plating :
Tin
Height Above Board :
0.217 5.50mm
Wire/Cable Type :
Length :
28.2mm
Contact Location :
BOTTOM
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Cable End Type :
Straight, Tapered
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Contact Resistance :
30mOhm
Zero Insertion Force (ZIF)
Number of Contacts :
22
Max Voltage Rating (AC) :
100V
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Max Operating Temperature :
85°C
Orientation :
Straight
Current Rating (Amps) :
1A
Voltage - Rated AC :
100V
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Pitch :
0.039 1.00mm
Depth :
4mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish :
Tin Alloy
Voltage - Rated :
100V
Number of Positions :
22
Current Rating :
1A
Insulation Resistance :
500MOhm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Termination :
Kinked Pin
Lead Free :
Contains Lead
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Actuator Color :
Black
Radiation Hardening :
No
Datasheets
SLW22S-1C7
Amphenol Communications Solutions SLW22S-1C7
SLW-S Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tray 0.039 1.00mm Kinked Pin 22 Positions Through Hole Tin Alloy -55°C~105°C 1A