SLVU2.8-4.TBT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLVU2.8-4.TBT
Manufacturer
UTD Semiconductor
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
SOP-8
Manufacturer :
UTD Semiconductor
Product Category :
Direction :
Bidirectional
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
8
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
4mm
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
400W
Operating Temperature :
-55°C~125°C TJ
Capacitance @ Frequency :
5pF @ 1MHz
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
4
Voltage - Rated DC :
2.8V
Max Breakdown Voltage :
15V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Base Part Number :
SLVU
Number of Terminations :
8
Length :
5mm
Termination :
SMD/SMT
Type :
Zener
Breakdown Voltage :
3V
Polarity :
Unidirectional
Clamping Voltage :
15V
Reverse Standoff Voltage :
2.8V
Peak Pulse Current :
24A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
2.8V Max
Depth :
4mm
Leakage Current :
1μA
JEDEC-95 Code :
MS-012AA
Element Configuration :
Dual
Pin Count :
Diode Element Material :
SILICON
Max Power Dissipation :
400W
Working Voltage :
2.8V
Additional Feature :
LOW CAPACITANCE
Operating Supply Voltage :
2.8V
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
ESD Protection :
yes
Power Rating :
400W
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
SLV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
24A 8/20μs
Factory Lead Time :
6 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
5pF
Height :
1.5mm
Datasheets
SLVU2.8-4.TBT
Introducing UTD Semiconductor SLVU2.8-4.TBT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C TJ, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:SLVU, Number of Terminations:8, Type:Zener, SLVU2.8-4.TBT pinout, SLVU2.8-4.TBT datasheet PDF, SLVU2.8-4.TBT amp .Beyond UTD Semiconductor SLVU2.8-4.TBT ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.