SLP391M450H7P3
Mfr.Part #
SLP391M450H7P3
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
1.25678mA
Capacitance :
390µF
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.55A @ 120Hz
Diameter :
35mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
851mOhm @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.28A @ 20kHz
Series :
SLP0712TE (750W)
Life (Hours) :
3000 hours
Length :
40mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
1.55A
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Tolerance :
±20%
Bulk
Voltage - Rated :
450V
Terminal Pitch :
10mm