SLP331M450H5P3
Mfr.Part #
SLP331M450H5P3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.005Ohm
Test Frequency :
120Hz
Weight :
68.038855g
EAR99
Leakage Current :
1.15607mA
Ripple Current :
1.37A
Lead Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
450V
Number of Pins :
2
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Diameter :
35mm
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Lead Free :
Lead Free
ROHS3 Compliant
Height :
35mm
Voltage :
450V
Mount :
PCB, Through Hole
Capacitance :
330µF
Series :
SLP0712TE (750W)
Lead Diameter :
800 µm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
Polarity :
POLARIZED
Termination :
Snap in
Operating Temperature :
-25°C~105°C
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
SLP331M450H5P3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLP331M450H5P3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Voltage:450V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-25°C~105°C, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, SLP331M450H5P3 pinout, SLP331M450H5P3 datasheet PDF, SLP331M450H5P3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLP331M450H5P3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.