SLP331M420H5P3
Mfr.Part #
SLP331M420H5P3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
330µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
2.13A @ 20kHz
Voltage - Rated :
420V
Ripple Current :
1.45A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.005Ohm @ 120Hz
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
1.45A @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
420V
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Terminal Pitch :
10mm
Series :
SLP0712TE (750W)
Length :
35mm
Diameter :
35mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm