SLP221M400E3P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLP221M400E3P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
1.62A @ 20kHz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
400V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
0.88994mA
Terminal Pitch :
10mm
Series :
SLP0712TE (750W)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Length :
30mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
1.1A
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Capacitance :
220μF
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.508Ohm @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
24 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 120Hz
Diameter :
30mm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%