SLP182M063C1P3
Mfr.Part #
SLP182M063C1P3
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP
Stock
439
In Stock :
439
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
1.7A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current :
1.7A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
221mOhm @ 120Hz
Lead Pitch :
10mm
Diameter :
25mm
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
24 Weeks
Radiation Hardening :
No
Height :
25mm
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
2.13A @ 20kHz
Capacitance :
1800µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
1.01025mA
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
63V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
SLP0712TE (750W)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Snap in
Lead Diameter :
800 µm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Polarization :
Polar
Published :
2010
Lead Spacing :
0.394 10.00mm