SLP181M420C7P3
Mfr.Part #
SLP181M420C7P3
Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
970mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.43A @ 20kHz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current :
970mA
Diameter :
25mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.843Ohm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
420V
Through Hole
Length :
40mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
420V
Polarization :
Polar
Capacitance :
180µF
Tolerance :
±20%