SLP181M250C1P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLP181M250C1P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.106Ohm
Lead Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Series :
SLP0712TE (750W)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Diameter :
1.5 mm
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
Height :
25mm
Diameter :
25mm
Life (Hours) :
3000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
0.6364mA
Capacitance :
180µF
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Snap in
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Test Frequency :
120Hz
Lead Length :
6.3mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
24 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Voltage :
250V
Ripple Current :
950mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
SLP181M250C1P3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLP181M250C1P3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Operating Temperature:-25°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Voltage:250V, SLP181M250C1P3 pinout, SLP181M250C1P3 datasheet PDF, SLP181M250C1P3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLP181M250C1P3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.