SLP122M160H3P3
Mfr.Part #
SLP122M160H3P3
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Mount :
PCB, Through Hole
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Leakage Current :
1.31453mA
Series :
SLP0712TE (750W)
Diameter :
35mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
160V
Terminal Pitch :
10mm
Capacitance :
1200μF
Voltage :
160V
Test Frequency :
120Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Dielectric Material :
Aluminium
Height :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
166mOhm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Pins :
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Termination :
Snap in
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
1.5 mm
Published :
Lead Length :
6.3mm
Ripple Current :
2.49A
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Datasheets
SLP122M160H3P3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLP122M160H3P3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~105°C, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Voltage:160V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, SLP122M160H3P3 pinout, SLP122M160H3P3 datasheet PDF, SLP122M160H3P3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLP122M160H3P3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.