SLP122M160C9P3
Mfr.Part #
SLP122M160C9P3
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height :
50mm
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current :
2.62A
Ripple Current @ Low Frequency :
2.62A @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
160V
Termination :
Snap in
ESR (Equivalent Series Resistance) :
166mOhm @ 120Hz
Series :
SLP0712TE (750W)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
1.31453mA
Lead Pitch :
10.0076mm
Diameter :
25mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.85A @ 20kHz
Published :
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitance :
1200μF